Su Yönetim Sistemleri ve Kimyasal Endüstri Sistemleri Danışmanlığı

Kırk Yıllık Mühendislik hizmetimiz süresince, ETİ ALÜMİNYUM A.Ş  ALUMİNA ve ALÜMİNYUM Üretim Sistemleri Yatırım Ve Proses Danışmanlığı  ve Genelde Ülkemizin En büyük Endüstriyel Tesisleri (Rafineriler, Petro Kimya tesisleri(Tüpraş İzmit, İzmir, Batman  Petkim İzmit , Aliağa), Kağıt Üretim (İzmit Balıkesir devlet, İpek Kağıt Özel), Demir Çelik (devlet, Özel), Sentetik Elyaf ve Tekstil (Aksa, Sasa, Filement, Nergis, ASF, Bozkurt Mensucat, Tampa , vs) , Cam İşleme Tesisleri (Schott Orim Çerkezköy , Bolu, çek cumhuriyeti tesisleri, Yorim Cam Bolu, Düzce Cam) , Trelleborg, gibi fabrikalarda , Enerjisa İzmit , Aksa (Ak Enerji), Çebi Enerji, Aksa Enerji samsun, Entek Bursa Ve İzmit HSRG, Cengiz Enerji Samsun , Alarko Kırklareli,Soma, Soma Polat Enerji, Yatağan Yeniköy termik santralleri ,EÜAŞ-afşin elbistan termik santrali vs. , İstanbul,İzmir, Mersin  Hilton, Swiss Otel Möwenpic Otel İstanbul , ve gibi , Su kullanımının neden olduğu sorunların minimize edilmesi için gerekli olan Suyun Arıtılması, Suyun Geri Kazanılması,Suyun Şartlandırılması, Kimyasal Temizlik İşlemleri , Buhar Üretim Sistemleri , Yakıt Depolama Ve Transfer birimlerin veya Kimyasal temizlik işlemleri, konularında görüşmeler  ve çalışmalar yaptım. Ücretsiz olarak Tupraş İzmit Buhar üretim sistemleri şartlandırma kimyasalları Şartnamesi ve Yatağan Termik  Santralı Demineralize Su Tesisleri Şartnamesini Hazırladık, Bu süreç sırasında Mühendisliğin ve çözümün en önemli parametresi olarak gördüğümüz, gerekli ve doğru bilgileri toplama zorunluluğu gereği olan gözlem ve detaylı sorgulamayı  esas aldık.

Ayrıca  Danışmanlık yaptığımız Kuruluşlarla beraber  Enerjide Ve Endüstriyel İşletmelerde Su Arıtımı , Korozyon, Kimyasal Temizlik alanlarında Dış firmalardan Siemens, Alborg gibi dev kuruluşlarla Teknik görüşmelerde bulunup danışmanlık yaptığımız firmalara kar sağladık. Su Arıtma Sistemlerinin, detaylı şartnamelerinin hazırlanması (enternasyonal alan dahil), Şartnameye Teklif veren firmaların değerlendirilmesi, Finale kalan firmaların eksiklerinin belirtilmesi, Seçilen firmanın uygulama projelerinin incelenmesi  tecrübesini kazandık

Türkiye nin arıtma alanında faaliyet gösteren Müteahhitleri ve Yabancı müteahhitleri sorgulama şansımız , Kimin Ne bildiğini neleri  dizayn edebileceğini bilmemize yardımcı oldu  ve tecrübemizi geliştirdi.

Bu tecrübe ışığında, pek çok kişinin hoşuna gitmeyecek şu kanaatlere sahip olduk:

1- Ülkemizde Pek çok arıtım ihalesinde Yeterli ve Gerekli Teknik Şartname  bulunamamaktadır.

2- Pek Çok Şartname eksik şartnamelerin  kopyala yapıştır yöntemi ile hazırlanmakta, hataların tekrarı gerçekleştirilmektedir.

3- Proje Firmalarımız sürekli kendini kopyalamakta, yorumlama ve yeniliklerden, geliştirmeden uzak eski ve verimsiz teknolojiler uygulamaktadır. Biz Gelişmeyi dış firmaların yaptığını bilebilecek alt yapıya sahibiz.

4-  Genelde İhalelerde Teknik dışı verilerin nedenlerini öğrenmek amacı ile proje firmalarını aradığımızda cevap verecek kişiyle teknik bazda yeterli kişi bulamıyoruz.

5- Teknolojilerin Verimliliğini detaylarda uygulanan teknolojilere bağlıdır, Her sistem start verildiğinde çalışır, Hatta  istenilen kalitede su üretebilir, Ancak Bizce verimli bir sistem için aşağıdaki temel prensiplere uygun teklif verilmelidir.

A- SEÇİLEN TEKNOLOJİLERDE  YATIRIM ,VERİMLİLİK (Enerji ve Kimyasal Tüketimi, Bakım ve Yenileme giderleri) TEMEL PRENSİP OLMALI.

B- SİSTEMİN İŞLETİLMESİ KOLAY , SORUNLARI MİNİMUM  OLMALI.

B- BAKIMI EKONOMİK VE KOLAY OLACAK YAPIDA DİZAYN EDİLMELİ

C- İŞLETMECİLERİN VE BAKIMCILARIN YAŞAM HAKLARINA UYGUN VE ÖNEM VEREN  DİZAYNI SAĞLAMALI.

6. Biz  40 yıl içinde Sistem seçiminde Detay ve GEREKLİ teknolojik  bilgileri sorgulayan bir kuruluş ile masaya oturmadık. oturmak isteriz. Her Sayıda Kişi ve Kuruluş ile Teknolojik alanda Masaya oturmaya hazırız.

7. Teknolojik Başarı,Çalışılan firmanın büyüklüğü, Görüntüsü ile değil Bilgi birikimi ve Araştırma ile ile gerçekleşir.

8. Satıcı gerekli olanı değil,  bildiğini  sizlere  sizlere satmak ister. Bu amaca yönelik olarak  yalan söylemese bile verdiği eksik bilgiler sizlere zarar verir.

9. Arayan Mevlasını bulur. Satıcıları reklam ilanlarına ve başkalarına sorarak değil , Sorunlarınızı doğru tespit ederek  veya doğru seçecek danışmanı bularak bulmaya çalışınız, Uzmanı seçerken genel davranış şekli olan  titre ve görüntülenme yapısına değil icraat ve dürüstlüğe önem veriniz. Sizi bulmalarını değil, doğru kişileri Bulmaya çalışanız. Başarı Eş Dostla değil doğru bilgiye ulaşmak ile gerçekleşir.

Mesele İş yapmak değil, Doğru ve Max verimde iş yapmak ise, Ön Yargısız,  Pazarlama ve Kabuk Parlatma taktiklerine kapalı, Tek  parametresi Teknik  olan değerlendirme gereklidir.

Özet :Biz Yalnızca Su arıtma alanında değil, Suyun Tüm Alanlarında (Su şartlandırması, Buhar santralleri ve üretim sistemleri sorunları , Kimyasal Dozlama sistemleri  ve yöntemleri, Suyun Sanitasyonu, Arıtılması ve geri kazanılması, Kimyasal ve Fiziksel temizlik, gibi alanları kapsayan SU YÖNETİM SİSTEMLERİ Alanında  Görselde veya İnternet Sayfalarında değil, gerçek anlamda  uzman olan olduğunu iddia eden bir firmayız.

Çözüme Yönelik Bilgi düzeyimizi bizle masaya oturmuş yerli ve yabancı firma veya kişiler bilmektedir. Sorunlara ve Sorulara verdiğimiz cevaplar ve çözüm önerileri  doğrulamaktadır. Enternasyonal ve Yerli Firmaların Masaya Oturmadan öncesi  ile Masadan kalktığı anda davranışı arasındaki fark bizim bilgi düzeyimizdir.

Örneğin Süper Kritik Tek geçişli Buhar Kazanının kimyasal temizliği ile ilgili Siemens ile Yapılan teknik görüşmede Siemens yetkililerinin hedefinde bizim olmamız, bizin dışımızdaki  firma temsilcilerinin konu mankeni olarak kalmasını  cengiz enerji 2x 600 MW  super kritik HSRG  santral  sorumlu yöneticileri ve mühendislerince belirtilmiştir.

Mesele yapmak değil Doğru Çözümü  üretmekse biz  Proses mühendisi olarak hazırız.

ÜLKEMİZDE Hızlı ve yetersiz bilgi ile teknoloji seçiminde yatırımlarda % 40 varan mertebede  kayıplar olduğunu söylediğimizde, daha daha az oranda kayıp olduğunu  savunan olmadı, Ancak  hepimiz kendimizi bu başarısızlığın dışında görmekteyiz. Peki Bizler bu değerlendirmenin dışında isek, Gerçekleşen Yatırım ve işletme kaybının sorumlusu kimler. Sonuçta Ülke ve Geleceğimiz kaybediyor.

 

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir