Exploring for somebody to unravel your faculty trouble? Effectively, buy custom made documents from us and ignore your research! The perfect writers have reached your support custom essays.

JEL SUTEK KİMYA VE SU TEKNOLOJİLERİ SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ 

Firması, 1983 yılından  beri JEL KİMYA SAN. VE TİC. AŞ adı altında  su şartlandırma ve su teknolojileri uygulamaları alanında faaliyetlerini sürdüren  firma ile yine aynı grup içinde 1989 yılından beri su ve atıksu arıtma alanında çalışan SUTEK  KİMYA VE ARITMA SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ adlı Firmaların 2009 yılında birleştirilmesi ile, tek firma olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Firmamızın Maksimum verimli sistem uygulamaları için gerekli takip edilecek temel esaslar ve görüşleri şunlardır.

  1. Suyu ve sorunlarını bilmek ve hissetmek gerekir.

Firmalarımızın sahibi Kimya Yüksek Mühendisi  H. Cavit Yenigün’ün 35 yılık deneyimine paralel olarak: Su Arıtma, Kimyasal Arıtma, Atık Geri Kazanma, Kimyasal Arıtma.  Buhar çevrim sistemleri, Soğutma suyu sistemleri, Sıcak su ve soğuk su devreleri kimyasal ve fiziksel şartlandırma işlemleri, kimyasalları, Kimyasal temizlik, Kule ve Kazan Suyu kontrol ve dozaj sistemleri ile ilgili uygulamaları, danışmanlık işlevleri ile ilgili bilgi ve tecrübe düzeyi , Su Arıtma ve Su Şartlandırma  alanlarında çalışan eski ve büyük firmalar ve yetkilileri tarafından bilinmektedir.

Su Arıtımı Ve Şartlandırılması alanlarında, Bilgi, Tecrübemiz  ve Uygulamalarız hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan  veya farklı düşünceye sahip kişi veya kuruluşlar ile tanışmak çözümleri teknoloji temelinde tartışmak,Türkiyenin, bizler ve sizlerin yararına olacaktır.

İstediklerinde, istenilen ortamda ve kişi ile teknik konularda  çözüme yönelik görüşmeye  hazır olduğumuzu  vurgularız.

  1. Amaç arıtma sistemi dizayn etmek değil uygun ve verimli arıtma sistemi dizayn etmek  ve uygulamak olmalıdır.

Arıtma Sistemi dizayn etmek için

3.1.Gerekli verileri toplamak, verileri irdelemek, yeterli veya doğru olduğunu belirlemek.

3.2.İstenen arıtma ve şartlandırma kalitesini belirlemek ve neden olduğu her sisteme özgü sorunları bilmek, bulmak.

3.3 Bu sorunların tamamını maksimum verimde düzelten projeyi yapmak,  doğru proje ve uygulama için bilgi yetersiz ise araştırma yaprak veya danışman kullanarak dünya standartlarına ve genel teknik mühendislik detaylarına uygun, system ve yerleşim projelerini yapmak, uygun malzeme ve ekipmanları seçmek,

3.4 Arıtma birimlerini seçmek fiyat kaydılarını değil o birim için gerekli verilere uymaktır.

3.5. Doğru Teknoloji seçimi ile fiyat düşürülebilir, ancak teknolojiden çalarak fiyat düşürmek yanlış uygulamadır,

3.6 Alıcıların , sistemleri ve çözümü ucuz satın alma yerine, verimli çözümü uygun fiyata almayı tercih etmelerin kendi yararına olacaktır.

3.7 Ekipman ve  Arıtma birimlerinin kaliteli olması çözüm için yeterli değildir. Uygun teknolojiyi ve ekipmanı seçmek, temel prensiptir.

ÖRNEK : TÜRKİYE’DE FRP GÖVDE VE FLECK , OTOTROL VS GİBİ BLOK VANA KULLANILARAK YAPILAN ENDUSTRİYEL VEYA OTEL VE BÜYÜK BİNALAR İÇİN YAPILMIŞ FİLTRELERİNDE % 99 u hatalı ve eksik teknoloji uygulanmıştır.

Şöyleki : Filtrelemenin  temelinde , işletme süresinde Su içindeki AKM yi maksimum verimde yakalamak ve çıkış suyundaki Askıda Katı Maddeyi 1 mg/l ye, Tanecik Büyüklüğünü 20 veya 10 mikron mertebesine kadar düşürmektir. Bu farklı kaliteyi farklı yatak kullanımı ve yardımcı kimyasallar ile sağlayabiliriz.

Filtre tarafından belirlenen işletme süresi veya basınç farkı tarafından belirlenen kapasite süresi içinde tutulan AKM değerleri Maksimum verimde gidermek için TERS YIKAMA TEKNOLOJİLERİ UYGULANMALIDIR.

MAX VERİM İÇİN TEMEL UYGULANAN YATAĞIN SAYISI VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNE GÖRE YATAĞI UYGUN % DE KABARTABİLMEKTİR.

BU KABARTMAYI SAĞLAMAK İÇİN SU SICAKLIĞINA BAĞLI OLARAK TERS YIKAMA SU HIZINI (TERS YIKAMA SUYU DEBİSİ / FİLTRE YÜZEY ALANI( m3 / saat/ m2= m/saat)) SUYU DEBİSİNİ BELİRLEMEK VE GEREKLİ EKİPMANLARI VE KONTROL SİSTEMİNİ SEÇMEKTİR.

Türkiyedeki Uygulamalarda Kullanılmış otomatik kontrol vanaları Gerekli ters yıkama debisine göre değil evsel küçük tesislerde uygulama alanı olan arıtma debisine göre seçilmektedir. Bu Durumda Kullanılan tank çapı için istenen% de kabarmayı sağlayacak su miktarının % 25-% 50 si kadarı sağlanmaktadır.

Halbuki Hava ile ilave Ters yıkama yapılmayan Filtrelerde Ters Yıkama Su hızının ne olacağı bellidir ve Türkiyedeki uygulamalarda fiyat kaygısı veya bilgi,sizlik nedeniyle tatbik edilmemektedir.

Gözlemlerimizde , bağımsız manüel veya otomatik vanalar kullanılan çelik gövdeli büyük filtre tanklarında ,dahi çok sayıda düşük su hızı uygulamaları tespit edilmiştir. Büyük arıtma firmaları dahil.

SUTEK SU ARITMA SİSTEMLERİ